لاَ تَظْلِمُونَ وَلاَ تُظْلَمُونَ

خواص زردآلو

یکشنبه،۲۱ تیر ۱۳۸۸

زردآلـو

زردآلو در انواع مختلفی مثل قیسی و شکر پاره وجود دارد که با خشک کردن آن میتوان برگه زردآلو و برگه قسیس تهیه کرد

تحقیقات نشان داده که در بین تمام میوه ها و سبزیجاتی که خاصیت ضد سرطانی دارند زردآلو در ردیف بهترین و بالاترین آنها قرار دارد.خاصیت ضد سرطانی زردآلو به خاطر وجود ماد شیمیایی به نام بتا کاروتن یا پرو ویتامین آ در آن است . بتا کاروتن اغلب در گیاهانی که به رنگ نارنجی دیده میشوند وجود دارد.

با توجه به اینکه غلظت بتاکاروتن در برکه زردآلو بیشتر است دانشمندان توصیه میکنند برای گرفتن نتیجه مطلوبتر از برگه این میوه استفاده شود.

از دیگر اثرات مهم زردآلو میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ضداسپاسم،ضد سرفه،ضد تیروئید،افزایش دهنده میل جنسی،ملین،خلط آور ومسکن.

سمیت دانه تلخ:

در مغز هسته زردآلو یک نوع گلیکوزید به نام آمیگدالین وجود دارد که به خاطر داشتن ماده سمی سیانید مصرف آن توصیه نمیشود.آمیگدالین پس از هیدرولیز میتواند اسید سیانیدریک تولید نماید.مهمرین شرایط هیدرولیز و تولید اسد سیانیدریک هسته زردآلو با جویدن و سپس قرار گرفتن در محیط اسیدی معده و درجه حرارت مناسب ۳۷ درجه میباشد، که در عرض مدت کوتاهی صورت میگیرد. نشانه ها و عوارض مسمومیت شامل سردرد،گیجی،استفراغ،تهوع،کاهش فشار خون،تشنج،فلج،کماو مرگ از یک تا پانزده دقیقه بعد از خوردن دانه ها میباشد. پادزهر جلوگیری کننده از مسمومیت و مرگ با هسته زردآلو تلخ شامل نیتریت،تیوسولفات،هیدروکسوبالامین و آمینوفنل میباشد.

مقدار انرژی و ترکیبات مواد غذایی:

۸۸/۴۷ کیلو کالری انرژی،۳۹۹/۱ گرم پروتئین،۳۹۱/۰ گرم چربی،

۱۳/۱۱ گرم کربوهیدرات،۹۹/۱۳ میلی گرم کلسیم،۰۱/۱۹ میلی گرم فسفر،و ۵۴۱/۰ میلی گرم آهن

 

نظرات کاربران درباره “خواص زردآلو”(1)

  1. ta dirooz ke to ketabaye mazhabi az ghoole emaman va masoomin va aeme athar mikhondim chi bokhorim chi nahkorim , migoftan zardalo ro ba hastash bokhorin hala migin nakhorin , ki dorost mige ??????????

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای نگارنده محفوظ است | ما را در گپ دنبال کنید.