لاَ تَظْلِمُونَ وَلاَ تُظْلَمُونَ

آتش به اختیار

پنجشنبه،۱۸ خرداد ۱۳۹۶

مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از دانشجویان (۱۷/خرداد/۹۶): توصیه‌ی بعدی؛ تلاش جدّی و همه‌جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه. نگویید در دانشگاه دیگر نمیشود کاری کرد؛ شنفتم این را که بعضی‌ها میگویند که « آقا، دیگر در دانشگاه نمیشود کاری کرد»؛ نه آقا، در دانشگاه خیلی میشود کار کرد، اتّفاقاً در دانشگاه باید کار کرد. چه کسی باید در دانشگاه کار بکند؟ شما. شما تشکّلها هستید که در دانشگاه باید کار بکنید. البتّه خطاب بنده در غیر از این جلسه به همه است؛ من به همه‌ی آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتّباً میگویم: هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌قول میدان جنگ، آتش‌به‌اختیار. البتّه در جنگ، قرارگاه مرکزی وجود دارد که دستور میدهد، امّا اگرچنانچه رابطه‌ی قرارگاه ‌قطع شد یا قرارگاه عیبی پیدا کرد، اینجا فرمانده دستورِ آتش‌به‌اختیار میدهد. خب شما افسرهای جنگ نرمید -قرار شد شما افسران جوان جنگ نرم باشید- آنجایی که احساس میکنید دستگاه مرکزی اختلالی دارد و نمیتواند درست مدیریّت کند، آنجا آتش‌به‌اختیارید؛ یعنی باید خودتان تصمیم بگیرید، فکر کنید، پیدا کنید، حرکت کنید، اقدام کنید.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از دانشجویان موارد زیادی را در بر می گیرد که می توان به تک تک آنها پرداخت اما آنچه در این بیانات کم نظیر و یا بهتر بگوییم بی نظیر بود استفاده از یک اصطلاح پدافندی عامل در محیطی غیر عامل در معنای جنگی آن است، یا بهتر بگوییم اصطلاحی سخت در عرصه ای نرم!

پیش از این در خصوص جنگ عمقی و جنگ فرهنگی مطالبی بیان شده بود و اشاره شد که جنگ عمقی دارای خصوصیاتی مختص به خود است که اگر قرارگاه نتواند آن را به درستی شناسایی، درک و مدیریت نماید، نتیجه ای جز خسران محض عاید ملت و دولت (شما بخوانید حاکمیت) نخواهد شد.

جنگ عمقی جنگ نرم است، جنگ فرهنگی، جنگ اعتقادی، جنگ اصولی است، جنگی که به راحتی نمی‌توان آن را شناسایی نمود و با آن به مقابله پرداخت. هدف جنگ عمقی جان نیست، مال نیست بلکه تفکرات و منش و روش بشری است.

لذا در بیانات مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده کل قوا، دستوری حکومتی در خصوص پنافند غیر عامل داده شده است و به نظر می رسد این فرمان به علت نا کارآمدی دستگاه های فرهنگی کشور در تمامی سطوح است، نفوذ دشمن در دستگاه های فرهنگی نظام حاکمیتی و دولتی به صورت بسیار ماهرانه، باعث شد تا فرمانده به تمامی افسران جنگ نرم خود دستور آتش به اختیار دهد، دستوری که حجت را بر تمام افسران تمام کرد.

حال با توجه به صدور چنین دستوری آن هم از بالاترین فرمانده، بر همه ماست ، تا هر کدام در هر عرصه فرهنگی که در آن مشغولیم، چه معلم، چه دانش پژوه اقدام به تهیه محتواهای اسلامی و انقلابی نموده و محتواهای وارداتی و غیر اسلامی – ایرانی را به باد نقد عاقلانه بگیریم، شاید این پویش بعد از انقلاب فرهنگی دومین حرکت مهم جامعه دانشگاهی در این زمینه باشد که می تواند بازگشت به اصول انقلاب اسلامی را در بر گیرد. ان شاء الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای نگارنده محفوظ است