لاَ تَظْلِمُونَ وَلاَ تُظْلَمُونَ

خواص خرما

یکشنبه،۲۱ تیر ۱۳۸۸

Print Friendly, PDF & Email

خرما

خرما یا به انگلیسی dates میوه ایست بهشتی و بسیار مقوی  که ۱۰۰ گرم تازه آن دارای ۱۶۳ کیلو کالری ۹/۰ گرم پروتئین ۳/۰ گرم چربی ۳۸ گرم گلوسید ۳۰ میلی گرم فسفر ۳/۱ میلی گرم آهن ۵۱ میلی گرم کلسیم و۱۰ میلی گرم ویتامینc میباشد.

۱۰۰ گرم خشک آن دارای ۳۰۰ کیلو کالری ۲ گرم پروتئین ۶/۰ گرم چربی ۳/۱ گرم گلوسید ۶۰ میلی گرم گوگرد ۵۰ میلی گرم فسفر ۶۵۰ میلی گرم پتاسیم ۶۵ میلی گرم منیزیم ۷۰ میلی گرم کلسیم ۲ میلی گرم آهن ۲/۲ میلی گرم نیاسین می باشد.

از فضیلت های بی شمار خرما در بسیاری از آیات و احادیث یاد شده که از جمله آن میتوان به آیه ۲۵ سوره ی مریم اشاره کرد که میفرماید: و هزی الیک بجذع النخله تساقط علیک رطبا جنیا: نخل را بجنبان تا خرمای تازه چیده برایت فرو ریزد. وهمچنین از پیامبر گرامی اسلام نیز نقل شده که از خوردن غذای عشاء خود داری نکنید حتی اگر شامل چند عدد خرما باشد. غفلت از غذای عشاء عمر را کوتاه می کند. ونیز از امام علی (ع) نقل شده که کام کودکان خود را با خرما بگشایید .پیامبر با حسن و حسین چنین کرد.

خرما به دلیل دارا بودن مقدار زیادی منیزیم از ابتلا به انواع سرطانها جلو گیری می کند مانند سرطان معده  سرطان کلون و غیره از دیگر خواص خرما میتوان به ملین بودن آن اشاره کرد البته برای مشاهده تاثیر بهتر آن  میتوانید حدود ۶ عدد خرما را در دو لیوان آب جوش خیسانده وصبح و شب آن را به صورت گرم بنوشید یا اینکه بعد از میل کردن تعدادی خرما بلافاصله یک تا دو لیوان آب گرم روی آن بنوشید. خاصیت دیگر خرما خنثی کردن اسید اضافی معده است . اسید اضافی معده باعث ترش کردن و دل درد میشود در این هنگام می توانید چند عدد خرمای تازه را له کرده در آب جوش بیاندازید و پس از هم زدن میل کنید. همچنین اگر میخواهید خواب راحت تری داشته باشید میتوانید قبل از خواب یک عدد خرما و یک لیوان شیر گرم میل کنید.

خرما بر روی انقباضات رحمی نیز تاثیر گذار است بنابر این باعث تسریع  و راحت شدن زایمان نیز می شود . این میوه دارای ترکیبات دارویی کورتن نیز میباشد به همین جهت برای تسکین درد های مفصلی نیز مفید است .خرما برای بچه ها و افراد سالمند یسیار مفید است و می توان آن را به صورت میوه یا به جای قند و شکر برای نوشیدن چای استفاده کرد. جالب است بدانید که خرما بسیار سریع هضم و جذب بدن می شود به صورتی که از خوردن آن تا جذب شدنش ۲۰ دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای نگارنده محفوظ است | ما را در گپ دنبال کنید.