لاَ تَظْلِمُونَ وَلاَ تُظْلَمُونَ

فهرست مقدس

سه شنبه،۳۰ آبان ۱۳۹۶

Print Friendly, PDF & Email

تلفیق میان هنر و دانش و در هم آمیختگی آن با هنجارهای فرهنگی با خمیر مایه مذهب می‌تواند منجر به اثری گردد که خلق آن مبهوت کننده هر بیننده‌ای باشد، پویا‌نمایی فهرست مقدس یگانه اثر فاخر ایرانی است که توانسته با استفاده از نیرو و توان جوانان مستعد و مومن ایرانی اثری را تولید و عرضه نماید که چشم جهانیان را به خود خیره و تحسین همگان  را بر بیانگیزد.

فهرست مقدس انیمیشنی است که بر اساس داستان روایی سوره بُروج، هشتاد و پنجمین سوره قرآن به تصویر کشیده شده و در آن سرگذشت اصحاب اخدود روایت شده است که مربوط به «ذو نواس» یهودی آخرین پادشاه «حمیر» در سرزمین یمن است. این پادشاه یهودی، مسیحیان نجران را به آیین یهودیت فرا می‌خواند؛ اما ظاهراً آنان نپذیرفته و ذونواس دستور می‌دهد  گودال‌هایی پر از آتش آماده کنند و مؤمنان مسیحی را زنده زنده در آن بیندازند.

این داستان پیرامون ناکامی و عذاب دشمنان دین سخن می‌گوید و به شیوه‌ای جذاب مخاطبان عام و خاص را به خود جلب می‌نماید و با تصویر سازی حرفه‌ای مفاهیم بلند قرآنی را به زبانی امروزی به جامعه مخاطبان ارائه می‌نماید.

قُتِلَ أَصْحابُ الْأُخْدُود* النَّارِ ذاتِ الْوَقُود* إِذْ هُمْ عَلَیْها قُعُودٌ* وَ هُمْ عَلى‏ ما یَفْعَلُونَ بِالْمُؤْمِنینَ شُهُود* وَ ما نَقَمُوا مِنْهُمْ إِلاَّ أَنْ یُؤْمِنُوا بِاللَّهِ الْعَزیزِ الْحَمید[ بروج–۴-۸

اصحاب اخدود جزء معدود داستانهایی است که منابع اسلامی، مسیحی و حتی یهودی به آن پرداخته‌اند، فهرست مقدس می‌تواند به علت نوع محتوای آن اثری ملی و بین‌المللی محسوب گردد که گروه‌های مختلف را به خود جذب نماید، داستان جذاب و تاریخی به همراه انیمیشنی خوش ساخت باعث گردیده تا این اثر هنری جوایز جهانی معتبری را کسب و حمایت های فراوانی را از گراگرد جهان جذب نماید.

خبر خوش آنکه به همت واحد تجاری سازی مرکز اوج کودک و نوجوان ،که بنده نیز افتخار مشاور حقوقی آن را بر عهده داشته‌ام، این فیلم انیمیشنی به زودی در بهترین سینماهای ایران به همراه اقلام تجاری منحصر به فرد خود در معرض دید و داوری تمامی دوستاران سینما و انیمیشن قرار خواهد گرفت، داستانی که با زبان گویای پویا نمایی می‌تواند تمامی اقشار مختلف را به خود جذب نموده و یک داستان معتبر دینی را در معرض تماشا قرار دهد. در هر حال امیدوارم با تماشای این اثر فاخر ایرانی – اسلامی نظریات خود را برای بهبود عملکرد ما منعکس نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای نگارنده محفوظ است | ما را در گپ دنبال کنید.