احیای شرکت منحل شده!

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

همان‌گونه که می‌دانید شرکت‌های تجاری با شرایطی قابلیت انحلال را دارند، به‌طور مثال با ورشکست شدن یا با اتمام زمان در شرکت‌های زمانی و یا انجام هدفی که برای آن تشکیل‌شده باشند و یا مثلاً با مصوبه مجمع سهامداران و یا حتی در برخی از موارد با حکم دادگاه!

چندی پیش یکی از شرکت‌های زیرمجموعه کارفرمایم با تشخیص مجمع عمومی منحل و برای امر تصفیه مدیر انتخاب و تشریفات قانونی برای ختم امور آغاز شد، در این میان مجمع تصمیم به احیای شرکت منحل شده به علت ایجاد شرایط جدید نمود و برای این امر موضوع برای بررسی و ارائه راه‌حل به من ارجاع گردید!

اما واقعاً راه‌حل چه بود؟

چگونه می‌توان شرکت منحل شده را مجدد احیا نمود؟

برای راه‌حل موضوع چندین هفته وقت صرف شد به علت نبود پرونده‌های مشابه و همچنین نبود نظریات قابل اتقان یافتن یک راه‌حل درست و قانونی سخت به نظر می‌رسید، مجبور شدم کتاب‌ها، مقالات، رأی‌های دادگاه را چندین بار مطالعه محشاهای مختلف و تقریرات متنوع حقوق تجارت را خوانده و با دوستان بسیاری مشاوره و بحث کنم تا راه‌حل اساسی را پیدا کنم.

از طرفی اداره ثبت شرکت‌ها نیز گفته بود امر احیای شرکت منحل شده تنها از طریق دادگاه امکان‌پذیر است و این اداره رأساً مبادرت به چنین کاری نخواهد نمود، هرچند که معتقدم، عدم احیای شرکت توسط این نهاد قانونی، غیرقانونی است و این اداره قانوناً تکلیف به احیای شرکت پس از تصمیم و تصویب مجمع را داراست، به‌هرحال، تصمیم گرفتم راه‌حل نهایی را برای ثبت در یادها و شاید راهنمایی برای دیگر همکاران و دوستان با شما به اشتراک بگذارم.

برای احیای شرکت منحل از طریق تصمیم مجمع، کافی است صورت‌جلسه احیای شرکت را به علت «وجود شرایط جدید در شرکت» تا قبل از ختم تصفیه تهیه و به تصویب تمامی سهامداران برسانید، سپس با ارائه دادخواست با خواهانی ذی‌نفعان و خواندگی شرکت و مدیر تصفیه، امر احیا را از دادگاه تقاضا نمایید، دادگاه بر اساس مصوبه مجمع و با توجه لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مخصوصاً بند ۴ ماده ۱۹۹، ۲۰۸، ۲۱۲، ۲۱۷ و ۲۲۱ اقدام به احیای شرکت منحل شده خواهد نمود.

۲ دیدگاه برای احیای شرکت منحل شده!

  1. هادی گفت:

    سلام وقت بخیر شما وکالت پرونده ای دقیقا به همین شکل رو قبول می کنید شرکت توسط اعضا منحل شده هنوز در حال تسویه حساب است و قصد احیا آن را دارند ۰۹۱۹۱۱۲۹۶۲۳

  2. دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    پانزده − یازده =